POWRÓT



Rok szkolny 2009/2010

Harry Potter i więzień Azkabanu
30 kwietnia 2010 r. Michał Ryczkowski z kl. IIIb zajął I miejsce w konkursie bibliotecznym pt. "Harry Potter i więzień Azkabanu". Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną przy ul. Wilcza 7. Oprócz Michała z trudnymi pytaniami zmagali się: Jakub Swit z kl. IIIb, Paweł Ryczkowski z kl. Va, Łukasz Nowacki z kl. Vc i Patryk Lechowski z kl. Vc.



Dzień Książki i Praw Autorskich
22 kwietnia 2010 r. pani z biblioteki szkolnej czytała uczniom klas I - III znane baśnie H. Ch. Andersena. Czytanie odbywało się na tle dekoracji do baśni pt. "Królowa Sniegu"



Plakat Teatralny
22 kwietnia 2010 r. odbył się w naszej szkole VII Przegląd Teatrzyków Szkół Integracyjnych. Klasa Va przedstawiła spektakl pt. "Przyjaciele Książki". Przeglądowi towarzyszył konkurs na "Plakat Teatralny" do przedstawienia.
  • I miejsce zajęli uczniowie ze SP nr 33 za plakat pt. "Domek do wynajęcia"
  • II miejsce zajęli uczniowie ze SP nr 169 za plakat pt. "Calineczka"
  • III miejsce zajęli uczniowie ze SP nr 33 za plakat pt. "Wojna mikrobów"




Spotkanie autorskie z Martą Fox
19 kwietnia 2010 r. uczniowie kl. VIa uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Martą Fox. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej przy ul. Wilcza 7. Znana autorka książek młodzieżowych opowiedziała o swoim życiu i pomysłach na nowe książki.



Galeria Zimowych Wierszy
W czasie odbywającego się w naszej szkole 8 lutego 2010 r. "Festiwalu Sztuk Rozmaitych", uczniowie odwiedzający bibliotekę przygotowali wystawę pt. "Galeria Zimowych Wierszy".



Lekcja "decoupage"
21 stycznia 2010 r. uczniowie kl. IIIb odwiedzili Bibliotekę Publiczną przy ul. Wilcza 7. Zapoznali się z techniką "decoupage", która polega na przyklejaniu na powierzchni (drewno, szkło, metal, plastyk) wzorów wyciętych z papieru lub serwetki. Wykonane prace wręczyli swoim babciom z okazji ich święta.



Pinokio i jego "ożywieni" przyjaciele
W dniu 5 stycznia 2010 r. klasa IV A odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Łodzi. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu poświęconym postaci Pinokia, od ponad wieku znanego młodym czytelnikom. Spotkanie odbyło się na sali wśród teatralnych lalek, projektów scenografii, fotosów, wydań książkowych przedstawiających losy ożywionych postaci literackich, w tym tytułowego bohatera książki C. Collodiego.
Uczniowie brali udział w zajęciach plastycznych z elementami dramy i ćwiczeniami na wyobraźnię. Wysłuchali fragmentów książek i obejrzeli ich adaptacje filmowe.



Spotkanie z pisarką
W dniu 9 XII 2009 r. uczniowie klasy VIA odwiedzili Bibliotekę Publiczną nr 5 przy ulicy WIlcza 7 w Łodzi, gdzie odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską - autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Pani Basia opowiadała uczniom, w jakich okolicznościach powstały książki "Buba", "Buba, sezon ogórkowy", "Myślinki" i "Pozłacana rybka". Opowiedziała kilka anegdot związanych z powstaniem opowieści, a na koniec - rozdała wszystkim autografy.



Proszę państwa, oto miś!
25 listopada 2009 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia" do biblioteki szkolnej została zaproszona grupa przedszkolaków z naszej szkoły. Dzieci mogły zobaczyć kolorowe książeczki i czasopisma, w których głównymi bohaterami są misie. Wysłuchały fragmentów książek pt. "Kubuś Puchatek" i "Miś Paddington". Na zakończenie każde dziecko wykonało małego misia techniką origami.



Lokomotywa przedszkolaków
19 XI 2009 r. w bibliotece szkolnej dzieci z grupy przedszkolnej zapoznały się z postacią Juliana Tuwima. Wysłuchały wiersza pt. "Lokomotywa", do którego następnie wykonały z papieru przedmioty wiezione przez pociąg. "Krowy", "świnie", "grubasy", "banany", "stoły" itd. zostały umieszczone w wagonach i przyklejone do ściany. Rysowanie i malowanie sprawiło dzieciom dużo radości.



Żołnierz polski w czasie II wojny światowej
W dniach 17-18 IX 2009 r. została pokazana w szkole wystawa przygotowana w bibliotece przez uczniów klas IV i V. Na wystawie można było zobaczyć rysunki przedstawiające mundury i odznaczenia noszone przez żołnierzy w czasie wojny. Zgromadzono kopie gazet ukazujących się podczas wojny, menażkę i ordery więźniów przebywających w obozach zagłady.



Książka i biblioteka w 25 językach
25 września 2009 r. biblioteka włączyła się w obchodzony w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W korytarzu przed biblioteką jesienny wiatr rozwiał liście. Na każdym z nich był napisany wyraz "książka" i "biblioteka" - w 25 językach.




Rok szkolny 2008/2009

Zaczytane Tygodnie
W dniu 5 listopada 2008r. w naszej szkole rozpoczęła się akcja pt. "Zaczytane Tygodnie" Akcja polega na tym, że 5-tego dnia każdego miesiąca na 2 godz. lekcyjnej nauczyciele kl. I-VI przez 15 min. czytają uczniom polecone przez bibliotekarza teksty. Są to fragmenty książek zalecanych do czytania w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". W listopadzie uczniowie wysłuchali fragmentu książki Jacka Dubois pt. "A wszystko przez Faraona". Akcja będzie prowadzona do końca roku szkolnego.



W naszej bibliotece czytamy dzieciom
Od początku roku szkolnego 2008/2009 w bibliotece szkolnej w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" na długich przerwach odbywa się czytanie książek przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie poznają "Baśnie z dalekich wysp i lądów" Wandy Markowskiej i Anny Milskiej. Czytanie będzie trwało do końca roku szkolnego.



Monety, bilety i inne drobiazgi
W dniu 10 lutego 2009 r.w czasie "Drzwi otwartych" w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa prywatnych zbiorów przyniesionych przez pana Macieja Eberta. Na wystawie znalazły się stare bilety tramwajowe, migawki, karty telefoniczne, monety i paczki od zapałek. Pan M. Ebert jest pracownikiem naszej szkoły, zbieraniem drobiazgów zajmuje się od dzieciństwa.



Malowane ustami
16 grudnia 2008 r. uczniowie naszej szkoły przychodzący do biblioteki szkolnej przygotowali wystawę, na której znalazły się karty świąteczne wykonane przez niepełnosprawnych artystów, którzy malują ustami i nogami.



"Doktor, zwierzęta i... cały ten cyrk"
W dniu 13 listopada 2008 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w lekcji "Doktor, zwierzęta i... cały ten cyrk" .
Na lekcji uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury "Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Oprócz tego, że odpowiadali na pytania zadawane przez panią z biblioteki, rozwiązywali krzyżówki, uzupełniali dialogi, pokazywali na mapie przebieg podróży doktora, zapoznali się z twórczością H . Loftinga - autora książki. Na zakończenie w grupach wykonywali rysunki zwierząt (kl. II b, II c) i postaci doktora (kl. II a). Uczniowie wszystkich klas drugich z zainteresowaniem przeczytali książkę. Po lekcji wypożyczyli następną część - "Podróże Doktora Dolittle".



Ekslibris - znak właściciela książki
W dniach od 13 X do 21 X 2008 r. odbyły się w bibliotece szkolnej lekcje dla kl. IV-VI na temat "Ekslibris - znak właściciela książki". Celem lekcji było przygotowanie uczniów do wykonania projektu ekslibrisu biblioteki. Projekt ma nawiązywać do zbliżającego się 50-lecia naszej szkoły. Lekcje prowadziła pani Ewa Pęcherzewska, nauczyciel-bibliotekarz i pani Danuta Sobolewska - nauczyciel techniki. Pani Pecherzewska zapoznała uczniów z historią ekslibrisu, z pisownią tego wyrazu oraz cechami charakterystycznymi jakie powinien posiadać każdy ekslibris. Dzieci mogły obejrzeć przygotowaną wystawę ekslibrisów z różnych bibliotek. Pani Sobolewska przedstawiła różne techniki wykonywania ekslibrisów, zapoznała uczniów z regulaminem konkursu na najciekawszy projekt ekslibrisu.




Rok szkolny 2007/2008

Wycieczka kl. IIIB do biblioteki publicznej
9 kwietnia 2008 r. uczniowie klasy IIIB z wychowawczynią panią Małgorzatą Wawrzyniak odwiedzili Bibliotekę Publiczną przy ul. Próchnika. Uczestniczyli w lekcji "Jak zostać czytelnikiem biblioteki publicznej". Zapoznali się z zasadami, jakie obowiązują przy zapisywaniu się do biblioteki, obejrzeli księgozbiór, zapoznali się z katalogiem i programem dziełalności biblioteki. Obejrzeli czytelnię czasopism, pracownię komputerową i mogli skorzystać z Internetu. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.



V Przegląd Teatrzyków Szkół Integracyjnych "Teatr dla wszystkich"
W Przeglądzie, który odbył sie w naszej szkole w dniach 17-18 kwietnia 2008 r. znalazł sie także akcent związany z książką. Uczniowie kl. IVC pod kierunkiem pań: Ewy Pęcherzewskiej (nauczyciel bibliotekarz), Renaty Bileckiej (nauczyciel muzyki) oraz Lidii Urbanek (wychowawca klasy) przygotowali przedstawienie pt. "Przyjaciele książki", które obejrzeli uczniowie klas: IA, IIC, IIB, IIIA, IIIC. Spektakl bardzo sie podobał.
Rekwizyt z tego przedstawienia (zniszczona książka), wykonany przez Joanne Zamłyńską i Klaudię Pyrzyńską z kl. IIIB oraz Olgę Śmiechowicz z kl. VIA wziął udział w konkursie plastycznym "Na najbardziej oryginalny rekwizyt sceniczny".



Wycieczka do Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi
W piątek 8 lutego odbyła się wycieczka dla uczniów najchętniej odwiedzających bibliotekę w naszej szkole. Zaszczyt ten przypad w udziale uczniom klasy IVA i VIA. Uczniowie odwiedzili siedzibę Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi, ul. Stary Rynek 1. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z p. Wiesławą Jędrzejczyk, redaktorem naczelnym wydawnictwa "Literatura". Pani Wiesława opowiedziała uczniom o ludziach uczestniczących w procesie tworzenia książki. Na zasadzie zabaw i konkursów z nagrodami przedstawiła drogę książki od pisarza do wydawcy. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie książkę. Pani redaktor podarowała także książki dla biblioteki szkolnej.



Przedstawienie "Książka ma swoją historię"
Dnia 6 lutego 2008 r. w bibliotece szkolnej odbyło się przedstawienie pt. "Książka ma swoją historię", przygotowane przez panią Ewę Pęcherzewską i uczniów klasy IV C. W kilkuminutowym programie zaproszeni uczniowie poznali historię pisma od czasów prehistorycznych do współczesności, zapoznali się z różnymi formami książki na przestrzeni wieków. Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę rekwizytów wykorzystanych w przedstawieniu (sznurki imitujące pismo węzełkowe, kij do prezentacji karbów, gęsie pióro, zwój papirusa, tabliczke glinianą, deseczkę z wosku, płytę kompaktową.) Na tablicach informacyjnych w bibliotece można było zobaczyć wystawę inicjałów, ekslibrisów oraz pierwszych pras drukarskich. Na zakończenie uczniowie dostali do rozwiązania krzyżówkę o tematyce związanej z historią książki.



Program "W krainie baśni"
W listopadzie 2007 r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. "W krainie baśni" przygotowane przez panią Ewę Pęcherzewską i klasę VB. Oprawę muzyczną przygotowała pani Renata Bilecka. Uczniowie klasy VB przebrani za postacie z różnych baśni wprowadzili uczniów klas I-III w zaczarowany świat książek.



"Biblioteczna Galeria Jesiennych Wierszy"
10 października 2007 r. biblioteka włączyła się w organizowany w naszej szkole Jesienny Festiwal Sztuk Rozmaitych, przedstawiając Biblioteczną Galerię Jesiennych Wierszy. Na kilka dni przed festiwalem uczniowie klas I-VI pod kierunkiem pani Ewy Pęcherzewskiej wykonywali w bibliotece (na przerwach i po lekcjach) plakaty z tekstami wierszy o jesieni. Pracowali w grupach, starsi koledzy pomagali młodszym w doborze materiałów i w wyborze wierszy do plakatów. Każda praca była w oryginalny sposób ozdobiona. Dzieci wykorzystały najróżniejsze materiały - liście, plastelinę, pastele, papier kolorowy i bibułę. Prace ozdobiły korytarz na drugim piętrze.



Pokaz mody sportowej
Było to już czwarte spotkanie z cyklu "Pokazy mody". Trzy poprzednie to: Moda ekologiczna, Moda bajkowa i Moda różnych narodów. Tym razem uczniowie oraz pracownicy szkoły mieli okazję zapoznać się ze strojami wybranych dyscyplin sportowych. Pokaz z udziałem uczniów klasy VA przygotowały panie E. Pęcherzewska, K. Józwiak i K. Hałajda.




Rok szkolny 2006/2007

Cała Polska czyta dzieciom
Przez cały rok szkolny 2006/2007 w bibliotece szkolnej prowadzona była akcja czytania książek. Podczas długich przerw nauczycielki naszej szkoły: K. Hałajda, A. Gąsiorek, A. Brandt, A. Leder i E. Pęcherzewska czytały dzieciom ciekawe książki. Największym zainteresowaniem cieszyły się tytuły: "Dynastia Miziołków" i "Koszmarny Karolek".


 

POWRÓT