W dniach 19-24 października 2009 r., w ramach zadań projektu Comenius, miała miejsce wizyta uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły w Peterborough (Anglia). Do Anglii pojechały uczennice: Anna Łeń i Weronika Grabar z kl. Va, Ola Tomaszewska z kl. VIa oraz Kinga Jasica z kl. VIc. Dziewczynki odbyły podróż pod opieką pań: Małgorzaty Tomaszewskiej (dyr. szkoły), Justyny Krzywańskiej (koordynatora projektu, nauczycielki języka angielskiego) oraz Krystyny Lukas (nauczycielki informatyki).

Podczas pobytu w Angii uczennice mieszkały w angielskich rodzinach, uczestniczyły w zajęciach szkolnych oraz pozalekcyjnych wraz z angielskimi dziećmi, w których domach przebywały. Spędzały również z nimi czas po szkole. Miały wspaniałą i niepowtarzalną możliwość doskonalić swoją znajomość języka angielskiego, poznawać życie angielskich rodzin, pracę tamtejszej szkoły - Orton Wistow Primary School.

Wyjazd był także okazją do spotkania z rówieśnikami z partnerskich szkół w Budapeszcie (Węgry) i Tricarico (Włochy).

Nauczyciele spędzali dużo czasu na rozmowach w międzynarodowym gronie, na niekończących się dyskusjach o podobieństwach i różnicach w funkcjonowaniu szkół w krajach uczestniczących w projekcie szkół. Nauczyciele-uczestnicy spotkania wymieniali doświadczenia, pracowali nad ustaleniem kierunków dalszego działania - projekt przewidziany jest do realizacji w ciągu dwóch lat.

Rozstrzygnięto konkurs na logo projektu. Zwycięski projekt - autorstwa ucznia z Tricarico - zdobi stronę internetową projektu. Dwa popołudnia przeznaczone były na prezentacje poszczególnych krajów i szkół. Uczniowie opowiadali o historii, kulturze, zwyczajach, narodowych potrawach itp.

Mimo dość krótkiego pobytu w gościnnej Anglii, znalazł się czas na zwiedzanie Peterborough oraz Londynu. W Peterborough urocza pani przewodnik oprowadzała nas po ogromnej gotyckiej katedrze. Potem był czas na spacer po mieście i... zakup pamiątek.

Wycieczka do Londynu zaczęła się od wizyty w obserwatorium w Greenwich. Nie mogło zabraknąć zdjęć na słynnym południku zerowym, gdzie jedną nogą stoi się na wschodniej, a drugą - na zachodniej półkuli. Obejrzeliśmy też słynny zegar, wg wskazań którego reguluje się zegarki całego świata.
Następnie pani Justyna Krzywańska "porwała" całą polską ekipę na ekspresowe zwiedzanie Londynu. Chociaż czasu wystarczyło tylko na Tower Bridge oraz Tower of London, to i tak było warto! Dodatkowych wrażeń dostarczyła podróż londyńskim piętrowym autobusem i oglądanie ulic miasta zza jego szyb.

Dla niektórych z nas była to także pierwsza w życiu podróż samolotem.

Żal było wracać. Na szczęście istnieją wspomnienia i... aparaty fotograficzne.