Jesienny Festiwal Sztuk Rozmaitych


Każda klasa miała wcześniej wytyczone zadanie, z którego musiała wywiązać się jak najlepiej. Tak więc należało wykonać wspólnie portret Jesieni, zrobić jesienną rzeźbę, ułożyć piękną kompozycję bukietu i przynieść różnego rodzaju weki, przetwory, a także stworzyć stół z warzywami i owocami typowymi dla tej pory roku. W ten sposób mogło ruszyć to tak wielkie zespołowe przedsięwzięcie, w które zaangażowali się także nauczyciele poszczególnych przedmiotów i nauczyciele wspierający.
26 października nie był wcale dniem wolnym od zajęć edukacyjnych. Przeciwnie. W sześciu pracowniach pedagodzy wraz z uczniami zorganizowali poszczególne zajęcia tematyczno-edukacyjne, które musieli o wiele wcześniej przygotować.
Festiwal rozpoczął się o 8.00 rano wspólnym spotkaniem klas IV-VI na sali gimnastycznej. Tam pani dyrektor Małgorzata Tomaszewska przecięciem wstęgi rozpoczęła uroczyste obchody święta jesieni. Następnie chór uczniów z klasy VB i IV B zaintonował festiwalowy hymn.



Po jego wykonaniu reprezentanci klasy IV A wraz z p. Anetą Gąsiorek pokazali nam, jak i w co w dawnej Polsce w jesienne, długie wieczory bawiono się. Przypomniano dawne, zapomniane już, a jakże atrakcyjne zabawy wiejskich dzieci.



To barwne widowisko cieszyło się tak dużym powodzeniem, że do jednej z prezentowanych zabaw włączyli się nawet nauczyciele.



W godzinach 9.00-11.40 zaplanowano zajęcia w poszczególnych pracowniach, do których poszczególne klasy zaproszone zostały na 20-minutowe programy przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Ich wspólnym motywem była jesień.
I tak p. Danuta Radwańska, która korzystając z prezentacji multimedialnej, opowiadała nam, w jaki sposób poeci i najwięksi twórcy malarstwa polskiego ukazywali jesień w swoich dziełach.



Z kolei p. Elżbieta Grasz powiodła nas poprzez najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały miejsce o tej porze roku w polskiej historii. Natomiast stół pełen plonów jesieni przygotowali uczniowie klasy VI C z p. Bożenną Macudzińską.
W pracowni 25 można było obejrzeć wystawę uczniowskich jesiennych prac (bukietów, rzeźb) wykonanych pod okiem p. Danuty Sobolewskiej. Natomiast dzieci i nauczyciele przynieśli własne przetwory (kompoty, marynaty, dżemy). Cały wystrój pracowni (wraz z ekspozycją zdjęć jesiennych krajobrazów p. K. Karaudy) stanowił wspaniały dowód na to, że projekt Jesiennego Festiwalu porwał uczniów naszej szkoły.



Pani Kinga Hałajda wraz z uczniami klasy VI A nie tylko omawiała uczniowskie prace, ale powiodła nas po szkolnych korytarzach, gdzie dzieci mogły podziwiać piękną ekspozycję "sztuk rozmaitych" zorganizowaną przez nauczycieli ze szkolnej świetlicy - p. p. K. Macutkiewicz, J. Kocińską, I. Sapieję i A. Kobyłecką.



Stąd niedaleko już do pracowni przyrodniczej. Tam panie Hanna Woźniak i Anna Gendek opowiedziały nam o jesiennych zwyczajach zwierząt i pokazały typowe znaki dla tej pory roku w świecie natury. Podziwialiśmy starannie wykonane plansze z liśćmi, które opadają z najbardziej znanych polskich drzew.



Pozostając w magicznej atmosferze jesieni uczniowie podążali na zajęcia do pani Agaty Leder, która wraz z klasą VI B powiodła nas do dawnej chałupy wiejskiej - bo w taką zamieniła się pracownia nr 10. Tu poznaliśmy jesienne prace w chłopskiej zagrodzie, a także obyczaje i obrzędy ludowe. Wszystko to w barwnej, bardzo ciekawej scenerii.



Tymczasem w sali teatralnej panował nastrój zadumy i refleksji. Tutaj uczniowie koła teatralnego wraz z klasą V B pod kierunkiem p. Klaudii Karaudy i R. Bileckiej zaprosili nas do magicznego teatru jesieni, prezentując program poetycko-muzyczny pt. "Jesienny ogród". Gościem programu była pani Jolanta Bielecka - doradca metodyczny z ŁCDN.



Finał Jesiennego Festiwalu Sztuk Rozmaitych rozpoczął się w sali gimnastycznej od wyborów Miss Jesieni 2007. Kandydatki stworzyły olśniewający korowód barw i oryginalnych strojów, budząc wśród publiczności ogromne emocje. Przy pięknej muzyce Vivaldiego można było oceniać nie tylko pomysłowość stroju, ale wdzięk poszczególnych dziewcząt. Po burzliwej dyskusji jurorzy wyłonili Miss Jesieni 2007. Została nią Beata Frątczak z klasy VB.
Potem nastąpiły podziękowania i owacje, dla tych, którzy nad organizacją festiwalu napracowali się najbardziej.



POWRÓT