SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH DNIA 25 MARCA 2004R. PRZEZ ANNĘ OLASIK W KLASIE III.

 

Ośrodek tematyczny: „ Witaj, wiosno”

 

Zapis w dzienniku: „ List od Pani Wiosny”. Ilustrowanie ruchem piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”. Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących wiosną. Rozwiązywanie zagadek. Uzupełnianie listu Wiosny brakującymi wyrazami. Dzielenie sposobem pisemnym. Układanie z rozsypanki sylabowej haseł o ochronie przyrody ich zapisywanie w zeszycie. Projektowanie i wykonanie stroju Wiosny. Redagowanie opisu wybranego stroju.

 

Cele ogólne:

·        doskonalenie umiejętności wykonywania dzielenia sposobem pisemnym,

·        rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

·        kształcenie umiejętności konstruowania opisu,

·        kształcenie właściwego stosunku do przyrody,

·        wdrażanie do efektywnej i zgodnej współpracy w grupie,

·        rozwijanie twórczej aktywności uczniów

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

·        ilustruje ruchem piosenkę pt. „ Wiosna w błękitnej sukience”,

·        wymienia oznaki wiosny,

·        rozumie czytany tekst,

·        wykonuje dzielenie sposobem pisemnym w zakresie tysiąca,

·        uzupełnia tekst brakującymi wyrazami,

·        stosuje zasadę pisowni „ nie” z czasownikami,

·        rozpoznaje zdania rozkazujące,

·        wymienia ptaki śpiewające,

·        układa hasła zabraniające niszczenia przyrody ,

·        projektuje sukienkę Wiosny wykorzystując różne materiały,

·        gromadzi słownictwo potrzebne do opisu stroju Wiosny,

·        redaguje opis stroju Wiosny według planu,

·        efektywnie współpracuje przy wykonywaniu zadań w grupie,

 

Metody wg W. Okonia:

·        asymilacji wiedzy ( pogadanka, pokaz, praca z karta pracy )

·        działań praktycznych (realizacja działań twórczych)

·        waloryzacji treści ( ekspresja ruchowa i plastyczna)

·        samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( metoda sytuacyjna)

 

Formy pracy:

·        zbiorowa jednolita,

·        indywidualna jednolita,

·        grupowa jednolita,

 

Środki dydaktyczne:

ilustracja obrazująca zmiany zachodzące wiosną, kaseta z piosenką : „Wiosna w błękitnej sukience” , list Wiosny, koperty z zadaniami dla każdej grupy, ilustracje ptaków, karty pracy, duże kolorowe kartony z konturami postaci Wiosny.

 

Czas trwania: 3 godziny lekcyjne

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.     Ilustrowanie ruchem piosenki pt. „ Wiosna w błękitnej sukience”.

2.     Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie na wiosnę na podstawie własnych obserwacji i ilustracji.

3.     Rozwiązywanie krzyżówki.

Uczniowie wspólnie odgadują zagadki, których rozwiązania są hasłami krzyżówki.

 

Ma wysokie nogi w czerwonych bucikach.

Gdy go żabka dojrzy, to czym prędzej zmyka. (bocian)

 

         Młody juhas chwycił się za głowę,

         gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe. (krokusy)

        

         Szarzeje i niknie w jesieni.

         A wiosną na łące znów się zieleni. (trawka)

 

         Jaką nosi nazwę każdy ptak malutki,

         Ten z kurnika, z dziupli, ten z gniazdka i z budki? (pisklę)

 

         Ma koronę – królem nie jest.

         Pączki ma – lecz ty ich nie jesz.

         W środku – słoje – nie ze szkła.

         W papier się zmienić da. ( drzewo)

 

         Kiedy wstaje – dzień nastaje,

Gdy zachodzi – noc przychodzi. (słońce)

        

         W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”’

         A te kwiaty kwitną w marcu, w mroźne poranki. (sasanki)

 

         Zimą przy kominie usłyszysz świerszczyka.

         Wśród wieczornej, letniej ciszy piękny śpiew ... (słowik)

 

4.     Uzupełnianie tekstu listu od wiosny brakującymi wyrazami. Uczniowie pracują w grupach.

 

Łódź, 25 marca 2004 r.

 

Drogie Dzieci!

 

Nadszedł już …………. mojego panowania. Zadbałam o to, by pojawiły się pierwsze wiosenne………………….. i ………………….. na drzewach. Zawiadomiłam o swoim powrocie skrzydlatych ……………………, którzy przylatują z ciepłych krajów. Słyszałam, że jesteście bardzo zdolni i …………………….., dlatego przygotowałam dla Was kilka zadań. Przekazałam je Waszej pani. Starajcie się wykonać je jak najlepiej. Liczę na Was!

Powodzenia!

Wiosna

 

krajów, przyjaciół, czas, pąki, kwiaty, pracowici

 

5.     Odczytanie listu i rozdanie zadań każdej grupie.

a)     Zadanie pierwsze ( czerwona koperta).

W kopercie znajdują się: ilustracje ptaków, karta z nazwami ptaków.

Dzieci muszą dopasować ilustracje ptaków do ich nazw. Następnie naklejają ptaki w odpowiednich miejscach na kartonie.(załącznik nr 1)

 

b)    Zadanie drugie (koperta zielona).

W kopercie znajdują się kartoniki z działaniami.

Uczniowie wykonują obliczenia – dzielenie sposobem pisemnym. Wyniki układają rosnąco, a następnie odczytują hasło. (załącznik nr 2)

Każda grupa odczytuje swoje hasło, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.

 

Nie depczcie trawników!

Nie zrywajcie kwiatów chronionych!

Nie płoszcie ptaków!

Nie hałasujcie w lesie!

Nie łamcie gałęzi!

Nie zaśmiecajcie środowiska!

 

Uczniowie wyjaśniają zasadę pisowni „nie’ z czasownikami. Nadają nazwę zdaniom zakończonym wykrzyknikiem (zdania rozkazujące), a następnie przepisują je do zeszytu.

c)     Zadanie trzecie (koperta fioletowa). Prośba pani Wiosny o wykonanie stroju.

 Kochane dzieci!

Mój strój jest już bardzo zniszczony. Nie mogę się w nim nikomu pokazać. Potrzebuję projektu na nowa sukienkę. Mam nadzieję, że zaprojektujecie dla mnie wspaniałą kreację.

 

Każda grupa otrzymuje karton z konturem postaci Wiosny. Dzieci projektują strój techniką collage (wykorzystują wcześniej przygotowane materiały).

Prezentacja wykonanych prac przez poszczególne grupy.

Wybór najładniejszego projektu.

 

6.     Gromadzenie słownictwa potrzebnego do opisu stroju wiosny.

7.     Ustne redagowanie opisu według ustalonego planu.

8.     Układanie i zapisywanie opisu do zeszytów.

9.     Podsumowanie dnia: Dokończ zdania:

„ Dziś podobało mi się…”, „ Dziś nie podobało mi się …”.